wstep

Od 13. roku życia codziennie ćwiczę. Zaczynałam od prostych ćwiczeń w pokoju na dywanie i chodzenia po schodach z i na 9 piętro. Następnie biegałam, pływałam, jeździłam na rowerze, na nartach, na snowboardzie, pływałam na windsurfingu, grałam w tenisa. Po czterdziestce zaczęłam regularnie ćwiczyć w klubie fitness. Przetestowałam na sobie wszystkie diety, posty też. Doświadczając na sobie zrozumiałam, że każdy z nas jest inny – to co dla mnie jest skuteczne i dobre w danym momencie życia, innym może nie służyć. Fitness nadaje sens mojemu życiu i generuje poczucie szczęścia bez zewnętrznych powodów. Chcę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem po to, aby zainspirować innych do bycia fit.

poniedziałek, 22 czerwca 2026

Moja recenzja książki pt. „Mów o mnie ono. Dlaczego współczesne dzieci szukają swojej płci?” Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Joanna Sokolińska

Ta pozycja uświadamia, niesie masę informacji na temat zjawiska ogólnoświatowego, które w Polsce występuje jak i w innych krajach czy to wysoko rozwiniętych, czy także tych uboższych. Dzieci, młodzież szukają swojej tożsamości płciowej. Płeć biologiczna niczego nie konstytuuje. Podobno jest kilkadziesiąt rodzajów płci, a nie tylko dwie powszechnie znane.

Autorki coraz stawiają pytanie czy to jest nowe zjawisko, czy jednak zawsze tak było, a dopiero teraz jest widoczne. W książce znajdują się wypowiedzi rodziców, których dzieci stały się trans kobietą, albo trans mężczyzną. Podobno obecnie większość dzieci jest poszukującymi, zmieniającymi swoje zdanie co do tego, jakich końcówek czasowników chcą używać, w co się ubierać, czy malować paznokcie, jakie mieć fryzury.

Niektórzy dorośli twierdzą, że to jest moda, prześmiewczo dając przykład, że za czasów Freuda była moda na histerię, w latach 80. XX wieku była moda na anoreksję i bulimię.

Niestety to błądzenie dzieci często niezrozumianych przez dorosłych, wręcz wyśmiewanych, ignorowanych, albo na siłę wtłaczanych na ‘właściwe tory’ prowadzi do odbierania sobie życia przez dzieciaki. W mediach zdaje się, że nie można mówić obecnie o zjawisku przedwczesnego kontrolowanego kończenia żywota zaczynającego się na literę ‘s’, bo może to mieć działanie promujące i zwiększyć niechlubne statystyki. Tak też się działo po śmierci Curta Cobaina, Merlin Monroe i innych znanych osób.

Ta książka wyraża również rozterki dorosłych, którzy nie zawsze wiedzą jak reagować na nieprzewidziane zachowania niepełnoletnich podopiecznych. Poza tym dorośli są zadziwieni z jaką lekkością i otwartością dzieciaki obecnie zmieniają swoje imiona, wygląd, publicznie deklarują zmianę płci, orientację seksualną. Rówieśników podobno to nie dziwi i tego typu wyznania kwitują krótkim ‘ok’. Dorośli próbują racjonalizować i szukać przyczyn, ale chyba to zjawisko jest stare jak świat i jest formą buntu nastolatków (inną formą takiego buntu okresu dorastania byli skinheadzi, hipisi).

Polecam przeczytać tę książkę. Nie zamykać oczu na to, co się przed nimi dzieje. Pozycja może oswoić zjawisko i zrozumieć dlaczego tak się dzieje. Tak samo jak skala kobiet nie pragnących dzieci, tak samo jak ilość osób homoseksualnych w społeczeństwach – zawsze byli, są i będę ci niepogodzeni ze swoją płcią bez względu na to, czy się komuś to podoba, czy nie.